Три правила журналістики

Три правила журналістики

За 48 років роботи в пресі я виніс три правила, які не зафіксовані в кодексах етики чи законодавчих актах. Але їх варто вам запам’ятати. Перше: про що б ви не писали – ви завжди писатимете про себе.

Навіть при дотриманні усіх професійних стандартів, журналіст власними матеріалами показує не лише свою позицію, але й ерудицію, компетентність.

Друге правило: де б ви не працювали і скільки б не заробляли, єдина реально цінна річ, яку ви заробите – це ваше ім’я. Ім’я заробляється довго і важко, а втратити його можна за мить. І третє: завжди ставте собі запитання «Що мені дає право судити людей?

На мою думку, таке питання допоможе медійникам дотримуватись професійних вимог, стандартів, оскільки журналісти будуть змушені судити людей у своїх матеріалах. Право це робити дає журналістам диплом про освіту.

Ваш диплом – це контракт держави з вами, що вам довіряють інформувати суспільство, але об’єктивно, правдиво. Він засвідчує, що ви ознайомлені зі стандартами професії та етичними вимогами.

Стандарти журналістики і етичні принципи є своєрідною технікою безпеки працівників мас-медіа. Для технічних спеціальностей правила «не стій під стрілою», «стережися високої напруги» вважаються очевидними, а майбутніх журналістів потрібно мало не зомбувати, щоб вони глибоко засвоїли стандарти і принципи журналістики.

Так, сьогодні звичною є ситуація, коли переважна більшість випускників факультету журналістики не працюють за спеціальністю. Натомість у редакціях працюють журналісти без фахової освіти. Як їм дотримуватись стандартів, якщо вони не слухали відповідних дисциплін в аудиторіях? На це у мене є своя відповідь: для мене, наприклад, слово «етика» завжди означало «совість». Май совість – і будеш писати етично, і на світ дивитися етично, і все це передавати на папері чи на екрані.

У кожного є вибір – писати у рамках стандартів чи заробляти на замовних матеріалах. Але в останньому випадку мова йде про друге правило, яке я вже згадував – чесне ім’я журналіста.

З виступу Володимиа Мостового перед студентами Запорізького Національного Університету 16 жовтня 2015 року.

Володимир Мостовий – голова Комісії з журналістської етики. Все життя, починаючи з 1967 року, працює в журналістиці: газета «Трибуна хлібороба» (Талалаївка, Сумська область); газета «Харчовик» (м.Київ); журнал «Радянська школа»; газети «Вечірній Київ», «Прапор комунізму»; та «Хрещатик» (заступник головного редактора, головний редактор). З 1994 р. – головний редактор тижневика «Дзеркало тижня».З поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *