Свято-Успенська Почаївська лавра

Свято-Успенська Почаївська лавра

Свято-Успенська Почаївська лавра — православний чоловічий монастир у Почаєві (Тернопільська область) Української православної церкви. Найбільша православна святиня Волині, друга в Україні, після Києво-Печерської лаври. Свято-Успенська Почаївська Лавра – твердиня віри Христової, обитель благочестя і подвижництва, духовний центр православного народу на Західній Україні.

Свято-Успенська Почаївська лавра

Цей старовинний монастир перебуває під особливим покровом Божої Матері. Тут Діва Марія явилася монахам-пустинникам, залишивши на скалі слід Своєї Стопи; цю землю прославила на весь світ Почаївська чудотворна ікона Божої Матері; в обителі подвизалися великі подвижники Православ’я, зокрема преподобний Іов Почаївський і чудотворець Волинського краю преподобний Амфілохій.

Свято-Успенська Почаївська лавра

У глибині віків заховалася дата заснування монастиря на святій горі. 1240 рік. Хан Батий завоював Київ. Монголо-татарське іго угнітає охрещену князем Володимиром Православну Русь, руйнує все святе. Києво-Печерські іноки ідуть на Волинь, шукаючи порятунку, і знаходять його на скелястій, покритій густим лісом горі, де і засновують монастир. Сюди приносять вони суворий аскетичний дух преподобних Антонія і Феодосія Печерських, а місце свого усамітнення називають в пам’ять про річку Почайну – притоку Дніпра, на березі якої стояв колись їхній монастир. Тоді ж іноки сподобилися благословення Божої Матері. Вона явилася їм на скалі подібно неопалимій купині з короною на голові і скіпетром у руці, залишивши на камені слід Своєї правої стопи, який з того часу наповнюється цілющою водою. Явління це було благословінням та знаком заступництва Богородиці для насельників нещодавно заснованої ними обителі.

Явління Божої Матері на Почаївській горі

Коли в 1596 Польська коронна влада проголосила церковну унію, монастир рішуче виступає проти окатоличення православних, стійко витримуючи натиск чужих віровчень, стає могутнім духовним центром Православ’я.

У 1597 р. руська шляхтянка Анна Гойська подарувала монастиреві чудотворну ікону Матері Божої, яку привіз на Волинь 1559 року грецький митрополит Неофіт. Сьогодні Почаївська ікона Божої Матері – одна з найвідоміших святинь Свято-Успенської Почаївської лаври.

Почаївська ікона Божої Матері

Розквіт монастиря пов’язаний з діяльністю ігумена Йова Заліза (1550–1651 р.). Завдяки подвигам і невтомному піклуванню преподобного Іова в обителі була відкрита школа і друкарня. У 1649 році коштом Федора та Єви Домашевських на вершині гори збудована церква Святої Троїці зі Стопою Богородиці у середині храму, – до того слід Стопи більше 400 років залишався під відкритим небом. Тоді ж обитель було обнесено оборонним муром з вежами, збудовані інші храми, келії для братії, різні господарські споруди. Дзеркальна вода, викопаної ним на вершині гори криниці і ставка у підніжжі і тепер є свідченням його невтомних трудів. Столітнім старцем закінчив свій земний путь ігумен Іов (1651 рік), але разом з Богородицею залишається незмінним заступником древньої православної святині від зазіхань іновірців.

Праведний Іов

У 1675 році, під час Збаразької війни, завдяки молитві до Почаївської ікони Божої Матері було врятовано православну обитель у Почаєві. П’ятидесятитисячне турецьке військо на чолі з султаном Нуреддіном було переможене чудесним явленням над Свято-Троїцькою церквою Матері Божої з омофором у руках, з небесними ангелами та преподобним Іовом. Турецько-татарські завойовники відступили від монастиря. Щороку 5 серпня Свята Церква вшановує пам’ять про ту далеку подію.

Облога монастиря під час Збаразької війни

З 1713 по 1831 рр. лавра знаходилась під владою уніатів. Повернута Православної Церкви, обитель у 1833 р. отримала статус лаври з присвоєнням їй четвертого місця серед існуючих в Російській імперії.

Свято-Успенська Почаївська лавра

Під час свого візиту 1859 року в Почаїв російським імператором Олександром II в дар Успенському собору лаври був піднесений величний іконостас, створений відомими столичними майстрами (І.М. Горбуновим, С.Ф. Верхівцеве, Н.А. Лавровим , Е.Я. Васильєвим).

Іконостас Успенського собору Почаївської лаври

У XX сторіччі, в часи атеїстичної радянської влади було знищено багато православних храмів та монастирів, а на братію уцілілих почалися жорстокі гоніння. Божою ласкою Почаївську лавру вдалося зберегти від руйнування, проте лавровий комплекс поступово прийшов в занепад через відсутність коштів на підтримання та реставрацію будівель та споруд.

Свято-Успенська Почаївська лавра

Наприкінці минулого століття розпочався процес відродження. У 1991 р. при лаврі було відкрито духовне училище (з 1994 р. — Почаївська духовна семінарія). З 1997 р. монастир має ставропігію Предстоятеля Української Православної Церкви.

З 1997 р. монастир має ставропігію Предстоятеля Української Православної Церкви

Святині лаври:

– Почаївська ікона Божої Матері в Успенському соборі);
відбиток стопи Богородиці з цілющим джерелом (в Успенському соборі);
– мощі прп. Іова Почаївського (в печерному Свято-Троїцькому храмі);
– мощі прп. Амфілохія Почаївського (в печерному Свято-Троїцькому храмі)

Храми лаври:

– собор на честь Успіння Пресвятої Богородиці (побудований відомим благодійником обителі графом Миколою Потоцьким у 1780 р., згодом у ньому були споруджені два приділи — в 1842 р. в ім’я святого Миколи Чудотворця і в 1859 р. на честь святого Олександра Невського);
– храм у честь Різдва Пресвятої Богородиці, цвинтарний;
– храм в ім’я Архістратига Михайла, при архієрейських покоях;
– храм в ім’я Святої Живоначальної Трійці;
– храм в ім’я прпп. Антонія і Феодосія Печерських;
– храм в ім’я св. вмц. Варвари.

Більш докладну інформацію про Свято-Успенську Почаївську лавру можна отримати на офіційному сайті обителі – www.pochaev.org.ua.З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *