Назад у минуле: лихі 90-і повернулися в Україну

Назад у минуле: лихі 90-і повернулися в Україну

Поточна криза – час можливостей для злочинців усіх мастей. В Україні за останні два роки значно погіршилася криміногенна обстановка. За даними Генпрокуратури в півтора-два рази зросла кількість таких злочинів, як убивства, грабежі, квартирні крадіжки та викрадення автомобілів. Якщо в 2013 році було скоєно 13 тисяч особливо тяжких злочинів, то в 2015-му – 21,5 тисячі без урахування Криму і Донбасу. Втім, журналіст і колишній міліціонер Костянтин Стогній зазначив, що статистика фальсифікується, оскільки потерпілих різними способами змушують забирати заяви. Насправді ситуація значно гірша. Главу Національної поліції Хатію Деканоїдзе вже викликали з цього приводу до Генпрокуратури.

Кількість квартирних крадіжок по Україні зросла на 23% (в Києві зростання рекордне – на 41%), незаконних заволодінь автомобілів – на 57%, почастішали також крадіжки майна з автомобілів – невід’ємний атрибут 90-х. Сезонно крадуть недавно куплені колеса, але знімають і ковпаки, склоочисники, викрадають електроніку з салону. З машин преміум-класу знімають фари, і це себе чудово виправдовує – за одну можна виручити до 5 тисяч доларів. Непогано працюють підготовлені злочинці. Скажімо, ексклюзивний автомобіль «Лексус» продюсера Костянтина Меладзе вони викрали всього за 1 хвилину. Викрадають не тільки дорогі автомобілі, злочинці охопили всі цінові сегменти, і від втрати залізного коня не застрахований ніхто.

Однак порівняно з ростом кількості вбивств це все дрібниці. Їх кількість зросла на 28%, або з 5,9 до 8,2 тисяч. Разом із цим зросла і кількість викрадень людей. Міністр МВС Арсен Аваков пояснив це поверненням із зони АТО людей із підірваною психікою, які не знаходять собі місця в житті. Розтеклася по країні і нелегальна зброя. Результат не змусив себе чекати: вогнепальну зброю стали використовувати в 3,5 рази частіше. Наприклад, зовсім недавно ветеран АТО у Тернопільській області влаштував стрілянину, поранив місцевого жителя, а потім захопив 81-річного заручника і підірвав себе гранатою разом із ним. В одеській школі відбулася взагалі з надзвичайна подія. 25-річний ветеран АТО демонстрував свій статевий орган учням молодших класів і навіть мастурбував перед ними.

У таких умовах дивним виглядає рішення влади прийняти зміни до Кримінального процесуального кодексу і так званий «Закон Савченко». Перш за все владі не завадило б пояснити як Надія Савченко пов’язана зі звільненням маси злочинців. Усього за цим законом вийде 6 тисяч засуджених, із яких 4,6 тисячі – за тяжкі та особливо тяжкі злочини: злодії, грабіжники, вбивці, ґвалтівники. Одних тільки вбивць звільниться тисяча. 3530 чоловік уже на волі. Більше 15 тисячам ув’язнених скоротять термін. У зв’язку з цим 1000 ув’язнених із тюрем на територіях ДНР і ЛНР виявили бажання досидіти в українських в’язницях, оскільки там їх чекає воля або скорочення терміну. Як очікується, це призведе до нового сплеску злочинності по всій Україні. А кількість засуджених, небезпечних для суспільства елементів, завдяки новому кодексу вже скоротилося з 140 до 70 тисяч, тобто в 2 рази. Половина злочинців практично не зазнала покарання і залишилася на свободі. Крім того, з метою економії планується закрити 19 великих пенітенціарних установ. Глузуванням виглядає майбутній дозвіл зекам використовувати в місцях позбавлення волі нецензурні та жаргонні слова, давати і присвоювати прізвиська, наносити собі або іншим особам татуювання, проводити побачення без присутності співробітників колонії, вести телефонні розмови. Цей законопроект вже прийнятий у першому читанні. Очевидно, у Верховній Раді вважають, що в Україні все чудово, ніяких проблем із криміналом немає, і настав час зробити послаблення для злочинців.

Відзначилися останні 2 роки і кримінальним переділом у сфері власності. Кількість рейдерських захоплень підприємств значно зросла. Найбільший резонанс викликала спроба єврея-олігарха Игоря Коломойского силою захопити компанію «Укртранснафта». Але менш відомих випадків уже тисячі. Скажімо, соратника Ігоря Коломойського Геннадія Корбана підозрюють у захопленні кількох підприємств, організації злочинного угруповання і викраденнях людей. За повідомленням видання «Коментарі», рейдерське угруповання депутата Сергія Пашинського, активіста євромайдану і колишнього глави Адміністрації Президента, після вдалого захоплення Житомирської кондитерської фабрики зазіхнуло на ринок «7 кілометр» в Одеській області та Одеський НПЗ. Нагадаємо, що раніше НПЗ брали під контроль озброєні люди зі складу батальйонів «Дніпро-1» і «Дніпро-2», які представляли інтереси Ігоря Коломойського. Співробітники Гайсинського консервного комбінату заявляють про спроби незаконного привласнення активів заводу фірмою ТОВ «Факторингова компанія «Агро фактор». У Харківській області велике підприємство «Агросвіт» стало заручником суперечки партнерів і фактичного захоплення одним із них. Щось схоже, за словами колишнього міністра економічного розвитку Айвараса Абромавичуса, за участю озброєних людей відбувалося і навколо заводу «Южмаш». У селі Крюківщина під Києвом «великий комбінатор» присвоїв сільський стадіон. Думаєте, це смішно? Ні, селище ж елітне. І об’єкти там недешеві. Варто також згадати замовне вбивство друга і соратника Геннадія Кернеса бізнесмена Юрія Дементьєва, якому передував замах на самого Кернеса. Деякі експерти пов’язують це з переділом власності, опосередковано пов’язаним із політикою.

Реформи в системі МВС видавили з неї старих досвідчених професіоналів. Як розповів Костянтин Стогній, один його знайомий оперативник навіть не пішов на переатестацію, оскільки в комісії сидів чоловік, якого той тричі затримував. Новонабрані поліцейські, яких готували кілька місяців, просто не здатні боротися зі злочинністю так само ефективно. Як показує практика, нинішній житель України вже не може бути спокійним за своє життя та власність, і ситуація погіршується.З поріднених рубрик:

Реклама:

Коментарі:
  • 18.06.2016 at 10:25
    Посилання

    Пример с оперативником потрясает. Представьте, что он говорит дома, в беседе с друзьями, объясняя нежелание идти на переаттестацию! Скорее всего, история повторится и придётся возвращать старые кадры, все к этому идёт.

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *