Руська (українська) діаспора Австралії: від перших поселенців до наших днів

Масова еміграція українців до Австралії

Сучасна австралійська спільнота українців займає особливе місце в світовій українській діаспорі. Складаючись лише з 34 тисяч жителів руського (українського) походження, австралоукраїнська громада у другій половині XX століття добилася значних успіхів у громадському та культурному житті Австралії, а також мала певний вплив на формування ставлення міжнародного співтовариства до політичних процесів, що відбувалися в Україні наприкінці XX та на початку XXI століття.

Перші українські поселенці

Австралія, як країна іммігрантів, була насамперед такою для мешканців Великобританії та Ірландії — і згодом для колоній і домініонів імперії. З кінця 19 століття зі Західної Європи лише частково й нечисельно прибували німецькі, французькі — пізніше італійські та грецькі — іммігранти, серед яких було чимало євреїв. З руських (українців) приїжджали тільки одиниці та про цих перших поселенців або тимчасових відвідувачів є лише скупі відомості. Взагалі складно встановити етнічність та національність прибульців зі Східної Європи, оскільки українців тоді не виділяли окремо з руських і включали в число російських або навіть польських поселенців і мандрівників.

Порт Сідней у середині XIX ст.

У 1820 до Сіднея прибув російський корабель «Открытие»; з цієї експедиції залишився тут хворий матрос Федір Зубенко, уродженець Полтавщини, подальші сліди якого губляться. За деякими даними, українцями були емігранти зі Львова: лікар Джон Луцький (або Лоцький), що прибув до Австралії 1832 р. і займав посаду державного ботаніка; також в Тасманії проживали Казимир Кабат та Володимир Коссак, які працювали згодом у поліції. 1854 осів у Джелонгу, Вікторії, 16-річний юнак із Шотландії, син сполонізованого українця, Юрко Горецький.

Історія української діаспори Австралії

У 1850-их рр. до Австралії приїхав український вояк Михайло Гриб з австрійської армії, поселився в Квінсленді і тут доробився до значного майна на фермі; до нього приїхав 1860 р. селянин Яцко Пелєвський, який успадкував майно Гриба. Інший український юнак І. Займак прибув 1869 р. до Брісбену, а потім поселився в Новий Південний Уельс (НПВ), де займався вирощуванням устриць.

Австралійське містечко, середина XIX ст.

Видатною постаттю в російсько-австралійських взаєминах є Микола Миклуха-Маклай, визначний мандрівник, океанограф та етнолог, що у 1870-х роках досліджував Нову Ґвінею, острови Малайського архіпелагу, перебував у Сіднеї, де одружився з австралійкою, й вніс великий вклад у вивчення тубільних культур та географії Австралії.

Микола Миклуха-Маклай

Перед Першою світовою війною прибули вже більші групи емігрантів з Російської імперії, які працювали в її далекосхідних регіонах та в Китаї. Серед них були й українці, переважно робітники залізничних та корабельних компаній. Вони поселилися в штаті Квінсленді, зокрема в столиці Брісбені, і працювали в промисловості та сільському господарстві. Ці емігранти заснували руські клуби, і навіть почали видавати власну газету «Австралийское Эхо».

Австралія. 19 століття

У 1911-17 в Австралії жив відомий російський революціонер та радянський державний діяч Артем (Федір Сергєєв). Перебуваючи майже сім років в Австралії, де не було жодних революційних потрясінь, він устиг не тільки одружитися з англійською баронесою, а й заснувати Соціалістичну партію Австралії.

Артем (Федір Сергєєв)

1912 до Австралії прибув лікар і журналіст, подорожник і любитель пригод С. Барчинський. Він тричі повертався до Австралії, найдовше жив і працював у Сіднеї і помер у Західній Австралії. Барчинський популяризував відомості про Австралію в галицькій пресі між двома війнами, а по Другій світовій війні був одним з небагатьох, хто ділився досвідом і порадами з новими іммігрантами.

Після закінчення подій 1917-20 в Росії до Австралії прибув українець із Сибіру Іван Іванець, який став власником та розбудував велику ферму в околиці м. Дарвін, Північній Територія. Серед міжвоєнних емігрантів був і Є. Антонишин що 1932 приїхав до Сіднея, а згодом поселився в Квінсленді.

У 1920-их рр. прибуло ще кілька українців з Далекого Сходу й Китаю; їх значно більше втекло з Китаю перед комуністами у 1940-х роках. Вони були активними в українському культурному і громадському житті (М. Мережаний, Микола Пирогів, Григорій Дончак й інші).

Чимало українців, що перебували серед російської Білої еміграції в Китаї і Японії, після Другої світової війни стали частиною російської національній еміграції в Австралії.

Масова еміграція українців до Австралії

Масове переселення в Австралію розпочалася наприкінці 1940-х років, а найбільшого розмаху набула 1949 року — з Німеччини, з так званих таборів переміщених осіб («Ді-Пі»).

Мігранти у Австралії

Відразу після прибуття до Австралії, українці згуртувалися, розпочалося громадське і церковне життя. У столицях всіх шести штатів утворилися об’єднання, які називалися українськими громадами Вікторії, Тасманії тощо. Для координації дій і співпраці всі громади об’єдналися в Союз Українських Організацій в Австралії. Окрім того, розпочав діяльність Союз Українок Австралії, молодіжні організації «Пласт» і «СУМ», утворилися спортивні товариства «Копаного м’яча» i «Відбиванки». Ветерани двох світових воєн, колишні вояки УПА також створили свої організації.

Сьогодення українців в Австраліі

Місцями розселення українців є штати Новий Південний Уельс, Вікторія, Південна Австралія в околицях найбільших індустріальних міст Австралії, біля Сіднею, Мельбурну та Аделаїди. Менші скупчення виникли в Перті, Брізбені, Окслі, Нюкастлі, Волонґонзі, Джелонгу, Саншайні та невеличка громада в столиці Австралії Канбері й її околицях Квінбієну. Живуть поодинокі родини в місті Кернс та в Аліс Спринґс. Невеличка громада українців живе в Тасманії.

Сьогодення

Сьогодні старша генерація, яку можна назвати будівничими українського життя в Австралії, поступово вимирає, а покоління, народжене в цій країні, має інші інтереси. Тепер в Австралії немає жодного українського театру, а громади в деяких провінційних містах перестали взагалі існувати. За останніх 40 років тут не було жодного припливу свіжої крові — еміграції з України. Лише незначна частина теперішніх емігрантів долучається до старої української громади.

Проте представники української спільноти Австралії продовжують брати активну участь в діяльності Світового Конгресу Українців, політичних партій та угруповань, а також молодіжних організацій та злетів.

Дмитро Павличко

Коли у в 1989 році до Австралії приїхав народний депутат України, поет Дмитро Павличко (тоді голова Товариства Української мови ім. Т. Шевченка), було встановлено зв’язок української діаспори Австралії з Україною на якісно новому рівні. Після цього візиту Австралію відвідало багато політиків, письменників, артистів, співаків, ансамблів, а також політиків, громадських діячів, вчених різних галузей (між ними екс-президент Леонід Кравчук, народний депутат-поет Іван Драч, голова Всесвітньої Координаційної Ради Українців в світі, колишні в’язні концтаборів СРСР Богдан Горинь, Левко Лук’яненко, Президент Києво-Могилянської Академії В’ячеслав Брюховецький).

До часу проголошення Незалежності України в 1991 року українська громада в Австралії проводила величезні демонстрації, присвячені Голодомору, що мав місце на території СРСР у 1932–1933 роки. В 1991 році відбувалися маніфестації з вимогами до Австралійського уряду визнання Української Самостійної Держави та за встановлення дипломатичних зв’язків з Україною. Офіційні зв’язки з Україною розпочалися в грудні 1991 року, коли Австралія визнала незалежність України, а відтак Україна відкрила своє представництво в Австралії.

Австралоукраїнці регулярно проводять громадсько-політичні заходи на підтримку євроатлантичної інтеграції України

В 2003 році по всій Австралії було проведено акції на підтримку демократизації України в рамках Помаранчевої Революції. З 2014 року, після Революції Гідності та початку громадянської війни в Україні, австралоукраїнці регулярно проводять громадсько-політичні заходи на підтримку євроатлантичної інтеграції України.

Але слід зазначити, що за ідейними переконаннями українці Австралії не є однорідними в тій мірі, як, приміром, у Канаді чи США. Зокрема, частина вихідців з України входить до складу місцевих громад та козачих організацій, які не приховують своїх монархічних переконань, і бачать майбутнє України у складі відродженої Російської імперії.

Австралійські козаки з прапором НоворосіїЗ поріднених рубрик:

Реклама:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *